Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziecie w naszej Polityce prywatności

Sterowniki do laptopów / Notebook Drivers

Gotowe Paczki sterowników do laptopów pod system Windows XP, można pobrać tutaj z mojego chomika -> STEROWNIKI DO LAPTOPÓW. Staram się te zasoby regularnie powiększać. Jeśli nie ma tam twojego laptopa, zostaw info na PW na moim chomiku, może w wolnej chwili wrzucę tam paczkę sterowników specjalnie przygotowaną pod Twój model notebooka.

Poniżej przedstawiam odnośniki do stron, z których można pobrać sterowniki do najpopularniejszych marek notebooków.

Pobierz sterowniki do laptopów dla Windows XP

Sterowniki do laptopów / Notebook Drivers:

Acer : Pobierz sterowniki

Acer – tajwańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i dystrybucją sprzętu komputerowego dla użytkowników indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Drugi co do wielkości producent komputerów osobistych na świecie.

Actina : Pobierz sterowniki

Producentem komputerów PC oraz serwerów marki ACTINA jest firma ACTION S.A., wiodący dostawca branży IT w Polsce. Pierwsze komputery marki ACTINA trafiły do sprzedaży w 2001 roku.

Advent : Pobierz sterowniki

Advent jest to brytyjska firma należąca do sieci Dixon.

Alienware : Pobierz sterowniki

Alienware jest to Amerykanski producent sprzętu komputerowego. Marka Alienware kojarzy się z potężnymi notebookami dla graczy. Alienware oferuje również do sprzedaży urządzenia peryferyjne, takie jak słuchawki, myszy komputerowe, monitory i klawiatury. Alienware została założona w 1996 roku przez Nelson Gonzalez i Alex Aguila. Od 2006 roku firm jest spółką zależną od firmy Dell. Siedziba główna firmy Alienware znajduje się w Hamaki na Florydzie , w pobliżu Miami.

Apple : Pobierz sterowniki

Apple Inc. jest ogólnoświatową korporacją, która cechuje nowatorski, znakomity design, wytwarza towary dla na użytek prywatny oraz produkty dotyczące software. Obecnie firma znana jest przede wszystkim z rozwijanej od wielu lat serii komputerów Macintosh, w postaci komputerów stacjonarnych iMac, Mac mini itp. Oraz notebooków (m.in. PowerBook) oraz przenośnych odtwarzaczy muzyki iPod.

Aristo : Pobierz sterowniki

Aristo – marka notebooków, korzystająca z najnowszych światowych rozwiązań technologicznych. Produkty mobilne ARISTO produkowane są w Polsce już od ponad 15 lat. Ich producentem jest firma COMES S.A., która działa nieprzerwanie od 1987 roku. Historia notebooków Aristo zaczęła się wiosną 1994 roku. Podzespoły do produkcji notebooków pochodzą od największych i najlepszych producentów na świecie. Końcowy montaż komponentów i konfiguracja odbywa się w Polsce.

Asus : Pobierz sterowniki

Firma ASUS jest znanym producentem elektroniki. Znana jest przede wszystkim ze swoich nowatorskich produktów o wysokiej jakości, ponieważ zatrudnia światowej sławy grupę naukowców i projektantów. Dewizą firmy jest dostarczanie sprzętu najwyższej jakości wykorzystującego najnowsze technologie (komputery, komunikacje oraz elektronikę użytkową), firma ASUS oferuje pełen wachlarz produktów i staje do wyścigu o palmę pierwszeństwa w nowym milenium.

Averatec : Pobierz sterowniki

Marka ta należy do firmy Trigem, jest jednym z największych producentów notebooków w Korei. Firma jest najszybciej rozrastającym się producentem notebooków w USA. Przedsiębiorstwo Averatec weszło na rynek amerykański w 2003 roku. W tym samym czasie zaczęło także działać w Europie z centralą w Monachium. Następnie powstała filia w Anglii z początkiem października 2004 r., a w styczniu 2005 r. we Francji. Obecnie firma Trigem ma zamiar zmierzyć się z rynkiem europejskim, poprzez ofertę szerokiej gamy notebooków, które znajdują zastosowanie w każdej dziedzinie.

Barbone : Pobierz sterowniki

Komputery BARBONE – ceniona marka przez ekspertów oraz redaktorów specjalistycznych czasopism. Są odpowiednie do pracy w biurach, samokształcenia, rozrywki oraz do użytku domowego. Firma oferuje zestawy komputerowe o dużej wydajności, które są znane z wysokiej oceny powszechnych użytkowników oraz profesjonalistów. Producentem poniższych komputerów jest rozwijająca się firma działająca w obszarze techniki obliczeniowej T. S. Bohemia S.A.

Belinea : Pobierz sterowniki

Belinea niemiecka firma powstała w 1991, specjalizuje się w sprzedaży monitorów. Są to monitory wyprodukowane przez MAXDATA a następnie sprzedawane w Europie pod nazwą Belinea. MAXDATA pod nazwą Belinea produkuje również komputery. Firma 27 czerwca 2008 (tak jak jej „spółka matka” MAXDATA) złożyła wniosek do sądu o upadłość, co spowodowane jest rosnącą konkurencją oraz postępującymi spadkami cen sprzętu.

Benq : Pobierz sterowniki oraz Pobierz sterowniki

Firma BENQ należy do bardzo popularnych sprzedawców monitorów LCD, optycznych napędów, aparatów cyfrowych, telewizorów LCD, projektorów i pozostałych sprzętów wraz z skanerami, a w ostatnim czasie także i notebooków, które sprzedaje pod nazwą Joybook.

Brave : Pobierz sterowniki

Obecnie jest to firma BGS LEVI Czech S.A., która produkuje oraz zajmuję się dystrybucją komputerów marki Brave. Firma posiada swoja siedzibę w Brnie oraz dział zajmujący się sprzedażą, mieszczący się w Pradze. W 1993 na rynek marka Brave weszła jako firma ProCA. W 2004 r. ProCA została częścią holdingu AAC Czech z o.o. W następnym roku doszło do zmiany właściciela marki Brave, nowym właścicielem została firma BGS Detail z o.o., a komputery Brave weszły do grupy BGS LEVI.

California Access : Pobierz sterowniki

Notebooki California Access są produkowane przez Karen Notebook S. A. W 2008 roku markę CA przejmuje Komputronik S.A.

Clevo : Pobierz sterowniki .

Założona w 1983 roku firma Clevo zasłynęła jako producent komputerów przenośnych. Clevo jest jednym z najważniejszych producentów notebook’ów dla dystrybutorów, a także jednym z najbardziej korzystnych OEM / ODM partnerów. Clevo jest to przedstawiciel segmentu laptopów zastępujących komputery stacjonarne.

Compal: Pobierz sterowniki

Compal(Compal Electronics, Inc.) To jeden z największych producentów notebooków na świecie. Firma nie jest zbytnio znana wśród użytkowników końcowych ponieważ specjalizuje się głównie w produkcji sprzętu dla odbiorców biznesowych, którzy sprzedają go potem pod swoją marką. I tak niektóre modele Toshiby, HP, Lenovo, California Access itp. to nic innego jak odpowiednio „obrandowane” modele firmy Compal. Pod swoją marką Compal oferuje m.in takie modele jak: GL30, HEL80, IFT00 czy też  FL90.

Dell : Pobierz sterowniki

Firmę Dell Computer założył w 1984 roku Michael Dell. Dell jest uznawany za pioniera rozwoju rynku tanich komputerów osobistych dla biura oraz na użytek domowy. Już w 1988 r. Dell Computer na targach Comdex zaprezentował najszybszy wówczas na rynku komputer z procesorem 286 taktowanym zegarem 12 MHz. Od tego czasu Dell wiedzie prym we wprowadzaniu nowości technicznych w konstrukcji komputerów i serwerów. Firma jako pierwsza na rynku zastosowała procesory 486 oraz jako pierwsza umieściła w notebookach baterie o przedłużonym działaniu.

ECS : Pobierz sterowniki

ECS została założona w 1987 roku, jest pionierem w projektowaniu i produkowaniu komputerowych płyt głównych. Była pierwszą na Tajwanie firmą produkującą komputerowe płyty główne. Obecnie firma projektuje oraz produkuje całe systemy takie jak notebooki i najlepszej jakości serwery dla dystrybutorów na całym świecie.

Ei system : Pobierz sterowniki

eMachines : Pobierz sterowniki

eMachines – W 2009 roku firma została przejęta przez firmę Acer.

Fujitsu Siemens : Pobierz sterowniki

Fujitsu Siemens Computers jest wiodącą firmą komputerową w Europie, której strategicznym celem jest dostarczanie rozwiązań, usług serwisowych oraz produktów nowej generacji z zakresu Mobility i Dynamic Data Center. Szeroka oferta produktów zawiera wszystkie klasy urządzeń począwszy od palmtopów, przez desktopy, a kończąc na rozwiązaniach klasy enterprise. Firma uzyskała silną pozycję na wszystkich kluczowych rynkach Europy, Środkowego Wschodu oraz Afryki.

Gateway : Pobierz sterowniki oraz Pobierz sterowniki

Firma Gateway została założona w 1985 roku na farmie w Iowe, z biegiem czasu firma ta przeobraziła się w jedną z najbardziej popularnych marek amerykańskich. Ted Waitt przekształcił Gateway w rewolucyjna firmę, która miała spory udział w rozwoju technologii w przemyśle IT. W 2004 roku przedsiębiorstwo stało się jednym z najszybciej rozwijających się a także najzdolniejszych twórców w przemyśle komputerowym na świecie. Gateway zajmuje się przede wszystkim produkcją i sprzedażą komputerów (stacjonarnych oraz przenośnych), akcesoriów PC, oprogramowania, telewizją cyfrową, a także pozostała elektroniką (kamery cyfrowe, odtwarzacze, telefony itd.) W sierpniu 2007 Acer przejął amerykańską markę Gateway Inc.

Gericom : Pobierz sterowniki

Austriacka firma Gericom znana polskim klientom głównie jako producent notebooków. Firma zajmuję się głównie technologią IT. Powstała w roku 1991 pod nazwą ScoS. W roku 1999 Gericom stał się największym, niezależnym producentem notebooków w Europie. Gericom jest także przodownikiem np. jako pierwsza na świecie wyprodukowała 1000 MHz notebooki , GPRS notebooki, odporne notebooki na wstrząsy i wodę, a także notebooki z technologią Intel Centrino.

HP (Compaq / Pavilion) : Pobierz sterowniki , Compaq: Pobierz sterowniki

Firma Hewlett-Packard (HP) znajduje się w czołówce światowych dostawców usług, produktów, technologii oraz rozwiązań informatycznych dla firm jak i osób prywatnych. Bogata oferta firmy obejmuje infrastrukturę IT, komputery osobiste, urządzenia dostępu, usługi globalne, dostarcza również rozwiązania w zakresie druku i przetwarzania obrazu.

IBM / Lenovo : Pobierz sterowniki

IBM / Lenovo jest światowym liderem w kreowaniu, rozwijaniu oraz produkcji najbardziej zaawansowanych technologii informatycznych obejmujących systemy komputerowe, oprogramowanie, systemy sieciowe, pamięci masowe a także rozwiązania z zakresu mikroelektroniki.

Icom : Pobierz sterowniki

Firma ICom sp. z o.o. działa od 1996 r. Jest producentem i dystrybutorem komputerów marki ICom na rynku ogólnopolskim. Firma ICom współpracuje z wiodącymi producentami sprzętu i oprogramowania komputerowego. Posiadają autoryzacje m.in. takich firm jak Microsoft, Intel, AMD, LG, Samsung, iiyama, WD, Seagate, HP, Epson, Trust, Logitech, Asus, Gigabyte, MSI itd.

JVC : Pobierz sterowniki (zakładka > Product Guides > Notebooks > JVC)

JVC (Victor Company of Japan, Limited), przedsiębiorstwo założone w 1927 roku w Japonii, początkowo jako producent płyt i gramofonów. W ciągu swojej ponad osiemdziesięcioletniej historii, technologia JVC wielokrotnie wytyczała i wciąż wytycza nowe kierunki w rozwoju światowej elektroniki.

LG : Pobierz sterowniki

Marvell : Pobierz sterowniki

Maxdata : Pobierz sterowniki

MAXDATA to jeden z najlepszych europejskich marek sektora IT, i ma wybitne doświadczenie w dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań IT, zwłaszcza w działalności małych i średnich przedsiębiorstw (SMB), edukacji, administracji i sektora publicznego. Firma 27 czerwca 2008 złożyła wniosek do sądu o upadłość, co spowodowane jest rosnącą konkurencją oraz postępującymi spadkami cen sprzętu.

Medion : Pobierz sterowniki

Firma Medion działa na rynku międzynarodowym już ponad 20 lat. Swoje filie posiada w USA, Kanadzie, Europie, Singapurze oraz Australii. Asortyment przedsiębiorstwa Medion podzielony jest na trzy dziedziny. Do pierwszej należą komputery i multimedia (notebooki, skanery, drukarki, modemy, oprogramowanie itd.). Druga grupa obejmuje rozrywkę oraz elektronikę domową m.in. telewizory, odtwarzacze- DVD, VCR, HiFi, aparaty fotograficzne, kamery video itd. Do ostatniej grupy należy technologia komunikacyjna, są to telefony, faksy, dekodery, system satelitarny itp.

Mivvy : Pobierz sterowniki

Firma mivvy s.a. powstała w roku 2007 z inicjatywy zagranicznych inwestorów i pierwotnie czeskiej handlowej firmy E-SHOP s.r.o. Obecnie marka mivvy jest znana, głównie dzięki swoim modelom telefonów komórkowych, a także nowych notebooków UMPC.

MPC : Pobierz sterowniki

MPC Corporation – najbardziej znany za dostarczanie desktopów , notebooków , serwerów i usług do klientów w federalnych , państwowych i lokalnych instytucji rządowych i samorządowych , edukacji , małych i średnich przedsiębiorstw oraz konsumentów rynków w USA. Do czerwca 2001 r., MPC Corporation był znany jako Micron Electronics Inc. MPC złożył wniosek o ogłoszenie upadłości 7 listopada 2008.

MSI : Pobierz sterowniki

MSI (MicroStar International) to tajwański producent komputerów oraz komponentów komputerowych, firma została założona w sierpniu 1986 r. Przedsiębiorstwo jest znane zwłaszcza z projektowania i produkcji płyt głównych, kart rozszerzeń, serwerów, urządzeń komunikacyjnych, notebooków, zestawów barebone a także elektroniki użytkowej.

NEC : Pobierz sterowniki

Poprzednia nazwa firmy Nippon Electric Company, Limited uległa zmianie w 1983 roku. Chociaż firma nadal jest znana pod dawną nazwą na terenie Japonii. NEC został założony przez Kunihiko Iwadare wraz z grupą współpracowników z czego jeden z nich pochodził z USA. NEC jest międzynarodowym konsorcjum z dziedziny informatycznej z siedzibą w Minato w Japonii. Firma produkuje sprzęt komputerowy, telekomunikacyjny, urządzenia elektroniczne oraz oprogramowanie, między innymi notebooki Versa oraz Lavie (na rynek japoński).

Notestar : Pobierz sterowniki

Jest to polska firma zajmująca się produkcją, sprzedażą oraz serwisem notebooków. Notebooki firmy NoteStar produkowane są w największych fabrykach sprzętu mobilnego na dalekim wschodzie. Notebooki NoteStar sprzedawane są w Europie od blisko 12 lat.

NTT System : Pobierz sterowniki .

NTT System jest największym w kraju producentem komputerów stacjonarnych, dostarczanych zarówno pod marką własną, jak i markami zleconymi. Firma należy do grona czołowych dystrybutorów akcesoriów, podzespołów oraz urządzeń peryferyjnych w Polsce. NTT System S.A wprowadzilo na polski rynek notebooki marki CORRINO. Wszystkie produkty tej nowej marki łączą w sobie wysoką jakość wykonania, nowoczesny i profesjonalny wygląd oraz przystępną cenę – dostosowaną do polskiej kieszeni. Marka Corrino spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem klientów.

Optimus : Pobierz sterowniki

Optimus S.A. – przedsiębiorstwo specjalizujące się w montowaniu komputerów klasy PC, kas fiskalnych i dostarczaniu zintegrowanych rozwiązań informatycznych dla urzędów i dużych przedsiębiorstw. 22 stycznia 2008 roku spółka złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. W marcu 2010 roku ujawniono plany połączenia Optimusa z firmą CD Projekt Investment, właścicielem dystrybutora gier komputerowych CD Projekt.

Packard Bell : Pobierz sterowniki

Firma Packard Bell powstała w roku 1926. W roku 1986, firma Packard Bell rozpoczęła projektowanie i sprzedaż komputerów osobistych na potrzeby nieobsługiwanego wcześniej segmentu: użytkowników domowych. Packard Bell jest jednym z głównych dostawców na rynku europejskim, zdobywając w szybkim tempie rynki Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Południowej. W roku 2008, firma Packard Bell została przejęta przez Acer Inc. z siedzibą na Tajwanie, dzięki czemu obydwa połączone podmioty stanowią trzecią największą na świecie spółkę komputerową.

Panasonic : Pobierz sterowniki

Panasonic oraz Technics są handlowymi marki, które należą do Matsushita Electris Industrial Co Ltd. of Japan (MEI), jednego z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej. Przedsiębiorstwo założył Konosuke Matsushita w 1918 roku w Osace w Japonii.

Patriot : Pobierz sterowniki (zakładka > Product Guides > Notebooks > Patriot)

Philips : Pobierz sterowniki (zakładka > Product Guides > Notebooks > Philips)

Premio : Pobierz sterowniki

Premio jest marką handlową firmy AT Computers znajdującej się na terenie Republiki Czeskiej. Notebooki są budowane na wzór światowych marek produkujących notebooki. Firma umożliwia klientom, aby sami mogli sobie skonfigurować parametry komputera- szybkość procesora, wielkość pamięci itp.

Prestigio : Pobierz sterowniki

Prestigio International Inc. to jeden z najbardziej dynamicznych producentów monitorów LCD, monitorów z wbudowanym tunerem TV, komputerów przenośnych, a w ostatnim czasie także i telewizorów plazmowych. Do niedawna firma była znana na rynku IT jako producent monitorów sprzedawanych pod różnymi nazwami, w 2002 roku firma zmieniła politykę i wprowadziła na rynek produkty pod jedną marką – Prestigio.

Sager : Pobierz sterowniki

Sager to firma, która powstała w 1985 roku. Sager skupia się wyłącznie na produkcji komputerów przenośnych, stosując w nich rozwiązania dla mobilnych gier, edycji wideo oraz zaawansowanych aplikacji biznesowych.

Samsung : Pobierz sterowniki

Samsung Electronics Co., Ltd. jest światowym liderem w produkcji półprzewodników, rozwiązań telekomunikacyjnych i technologii cyfrowej. Korporacja Samsung Electronics Co., Ltd. składa się z pięciu głównych pionów biznesowych: produkty AGD, produkty RTV, produkcja paneli LCD, produkcja półprzewodników oraz rozwiązania telekomunikacyjne. Obecnie przedsiębiorstwo uznawane jest za najszybciej umacniającą się globalną markę.

Sharp : Pobierz sterowniki (zakładka > Product Guides > Notebooks > Sharp)

Firma Sharp została założona w 1912 roku, stała się światowym liderem w rozwoju nowych technologii oraz pionierskich produktów. Od czasu wynalezienia ołówka automatycznego z cienkim wkładem, Sharp rozrósł się do rozmiarów korporacji obejmującej swoim zasięgiem przemysł jak i dostarczanie dóbr konsumpcyjnych, systemów informacyjnych oraz podzespołów LCD.

Sony : Pobierz sterowniki

Firma Sony jest światowym sprzedawcą monitorów, aparatów cyfrowych, kamer, kin domowych, telewizorów LCD a także innej elektroniki użytkowej.

Targa : Pobierz sterowniki

Targa rozpoczęła swoją działalność w 1986 roku jako handlowa marka niemieckiej firmy Actebis Holding GmbH. W 1998 roku firma ta weszła na rynek azjatycki pod nazwą Actebis Hong Kong Limited. Przedsiębiorstwo rozpoczęło sprzedaż wysoko jakościowych produktów. W 2004 roku firma zmieniła nazwę na Targa Hong Kong Limited. Produkty przedsiębiorstwa zdobyły wiele cennych nagród. Firma oferuje szeroką gamę produktów, szczególnie notebooki, monitory LCD oraz urządzenia techniki cyfrowej.

Toshiba : Pobierz sterowniki

Firma Toshiba Corporation jest globalnym producentem elektroniki i zaawansowanej technologii. Jednak przede wszystkim przoduje w obszarze technologii informacyjnej.

Tulip Computers : Pobierz sterowniki

Tulip Computers oferuje ekskluzywną linię laptopów skierowanych do kobiet. Stylowe komputery Tulip E-Go w kształcie damskiej torebki dostępne są w kilkudziesięciu różnych wersjach. Niekwestionowanym atutem jest wymienna obudowa, która pozwala na zmiany koloru i wzoru w zależności od nastroju. Firma została założona w 1979 roku. Centrala oraz dwa pokrewne przedsiębiorstwa (2L International & 2L komórka Solutions ) mieszczą się w Amersfoort w Holandii. Firma oferuje szeroką gamę produktów m.in. komputery, komponenty komputerowe, serwery, notebooki itd.

Twinhead : Pobierz sterowniki

Twinhead to tajwańska firm, która wprowadziła komputer do swojej oferty w 1984 r. Obecnie oferuje notebooki oraz tzw. durabooki. Durabook to właściwie odpowiednik notebooków, z tą jedną różnicą, że jest bardziej odporny na uszkodzenia w porównaniu z notebookiem. Durabook posiada szereg właściwości, które zapewniają mu odporność przed wstrząsami, upadkami oraz kontaktem z cieczami. W Polsce urządzenia tego typu nie zyskały jeszcze dużej popularności.

Umax : Pobierz sterowniki ( wybieramy model notebooka i potem zakładka > Ovladače)

UMAX to międzynarodowa firma założona w sierpniu 2001 r. UMAX znana jest głównie jako dostawca skanerów. Jego inne produkty to laptopy, aparaty cyfrowe, projektory i odtwarzaczy MP3.

VBI : Pobierz sterowniki

Projekt Verified by Intel jako rozszerzenie wizji stosowania elementów wzajemnie zamiennych opiera się na współpracy pomiędzy firmą Intel i trzema dostawcami notebooków (ODM) – Quanta2, ASmobile2 oraz Compal2 w celu dostarczania głównych składników wzajemnie zamiennych do notebooków upraszczających dobór, zarządzanie zapasami a także zapewniających elastyczność budowania na zamówienie.Kadłubki do notebooków zweryfikowane pod kątem technologii firmy Intel są zaprojektowane oraz przetestowane w ramach zamienności wspólnych elementów technologicznych: dysków optycznych, dysków twardych, baterii, klawiatur, ekranów LCD, zasilaczy itp.

Zero : Pobierz sterowniki

Firma ZERO powstała w roku 1992 częściowo w Bratysławie i w Pradze z czysto domowym kapitałem. Po krótkim czasie powstało Zero Bańska Bystrzyca oraz Zero Koszyce. Po dziesięciu latach bycia na słowackim rynku technologii informacyjnych, firma zyskała bogate doświadczenia i skierowała się na systemowego integratora oferującego kompleksowe rozwiązania systemowe.

Zepto : Pobierz sterowniki

Zepto Computers A / S duńska firma komputerowa założona w 2002 roku produkująca laptopy i telewizory. W Europie, były jedną z niewielu firm, w których Microsoft Windows był instalowany opcjonalne. Dzięki temu komputer można było kupić po obniżonej cenie. Głównym przedmiotem działalności Zepto była sprzedaż wysoce konfigurowalny laptopów. Klient wybierał serię laptopa, a następnie poszczególne części, takie jak CPU , pamięć RAM i HDD. W dniu 17 listopada 2009 Zepto Computer ogłosił upadłość.

Jeśli znasz producenta notebooków, którego tutaj nie uwzględniłem, proszę daj mi znać. Postaram się wyszukać o nim trochę informacji i dopisać do listy.

2 odpowiedzi do Sterowniki do laptopów / Notebook Drivers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kobejasi Copyright © 2023 All Rights Reserved . Powered by WordPress | Blue Weed by Blog Oh! Blog mod. by Kobejasi | Wpisy (RSS) i Komentarze (RSS).

Statystyki www