Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziecie w naszej Polityce prywatności

Nieznane urządzenie (Unknown device) – Identyfikacja nieznanych podzespołów w Menedżerze urządzeń

W Menedżerze urządzeń jest wyświetlana lista wszystkich urządzeń zainstalowanych w komputerze z systemem Windows XP. Zdarza się, że podczas przeglądania informacji o urządzeniach w Menedżerze urządzeń można zauważyć urządzenie wyświetlane jako Nieznane urządzenie obok żółtego znaku zapytania. Ustalenie przyczyny wyświetlania tego nieznanego urządzenia może być trudne, ponieważ jest niewiele dostępnych wskazówek.

Główną przyczyną wyświetlania pozycji Nieznane urządzenie w Menedżerze urządzeń jest niepoprawne działanie jednego z urządzeń, często spowodowane brakiem odpowiednich sterowników do tego urządzenia. Aby rozwiązać problem, należy uzyskać zaktualizowany sterownik dla tego urządzenia.

Zanim rozpoczniesz poszukiwanie sterowników, warto zidentyfikować to urządzenie. Każde urządzenie sprzętowe ma specjalny identyfikator używany przez interfejs Plug and Play. Ten identyfikator może uwzględniać kilka typów, takich jak identyfikator sprzedawcy, identyfikator urządzenia, identyfikator podsystemu, identyfikator sprzedawcy podsystemu lub identyfikator wersji. Jeżeli identyfikator urządzenia jest niedostępny lub komputer z systemem Windows XP nie rozpoznaje identyfikatora urządzenia, w Menedżerze urządzeń może być wyświetlane nieznane urządzenie.

Pobierz artykuł: Nieznane urządzenie (Unknown device) – Identyfikacja nieznanych podzespołów w Menedżerze urządzeń

Należy skorzystać z następujących metod, aby umożliwić rozpoznanie danego urządzenia przez system Windows:

METODA I:

  1. Otwórz Menedżer urządzeń ( Panel sterowania> System> Sprzęt> Menedżer urządzeń lub Start> uruchom> devmgmt.msc )
  2. Urządzenie do którego brakuje sterowników będzie wyświetlane jako Nieznane urządzenie, dzięki czemu łatwiej jest je zlokalizować.
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na nieznane urządzenie i kliknij przycisk Właściwości.
  4. W oknie Właściwości kliknij kartę Szczegóły, a następnie wybierz identyfikator wystąpienia urządzenia z listy rozwijanej.
  5. Powinien pojawić się kod podobny do tego:
    PCI\VEN_ 8086 &DEV_ 27DC &SUBSYS_30868086
    PCI \ VEN_ 8086 & DEV_ 27DC & SUBSYS_30868086
    &REV_01\4&1E46F438&0&40F0 & REV_01 \ 4 & 1E46F438 & 0 & 40F0
  6. Część kodu oznaczone kolorem czerwonym jest to Vendor ID (identyfikator sprzedawcy) oraz części podświetlone na zielono Device ID ( jest to identyfikator urządzenia).
    W tym przykładzie:

    Vendor ID = 8086

    Device ID = 27DC
  7. Po otrzymaniu obu identyfikatorów, przejdź do bazy danych PCI. Możesz tam wyszukać sprzedawcę (Vendor ID) lub bezpośrednio uzyskać informacje na temat urządzenia wraz z nazwą sprzedawcy przez podanie identyfikatora urządzenia (Device ID).

METODA II:

  1. Identyfikacja sprzętu za pomocą darmowych programów np:
    • Unknown Devices (www.halfdone.com/Development/UnknownDevices). Po zainstalowaniu i uruchomieniu program automatycznie poszukuje nieznane urządzenia. Jeśli takie odnajdzie, klikamy prawym przyciskiem myszy na nazwie tego urządzenia w gałęzi drzewa urządzeń i wybieramy polecenie Search web form selected line. Zostanie otworzona wyszukiwarka z wynikami dotyczącymi tego urządzenia, co ułatwi Ci ewentualne odszukanie sterowników. Najlepiej skorzystać z polecenia Device Details, aby obejrzeć szczegółowe informacje na temat wybranego podzespołu, gdzie odczytamy identyfikator sprzedawcy oraz identyfikator urządzenia.
      Pobierz program
    • Unknown Device Identifier 6.0 (http://www.zhangduo.com/udi.html) Program identyfikuje USB 1.1/2.0 Device, IEEE 1394 Device, ISA Plug&Play Device, AGP Bus Device, PCI, PCI-E Device.
      Program jest dostępny w językach: angielskim i francuskim. Pomaga w wyszukaniu sterowników dla urządzeń.
      Pobierz program
  2. Po otrzymaniu obu identyfikatorów, przejdź do bazy danych PCI. Możesz tam wyszukać sprzedawcę (Vendor ID) lub bezpośrednio uzyskać informacje na temat urządzenia wraz z nazwą sprzedawcy przez podanie identyfikatora urządzenia (Device ID).

Jeśli dzięki powyższym wskazówkom ustaliłeś nazwę producenta sprzętu oraz model urządzenia, należy odwiedzić witrynę sieci Web producenta danego urządzenia. Znajdź sekcję Drivers (Sterowniki) lub sekcję Download (Pobieranie) w witrynie sieci Web i odszukaj nazwę urządzenia. Pobierz i zainstaluj wersję sterownika przeznaczoną dla systemu Windows XP.

Jeżeli instalacja sterowników nie przyniosła pożądanego efektu i Menadżer urządzeń ciągle wyświetla Nieznane urządzenie, być może nie jest to urządzenie sprzętowe, a nieznane urządzenie jest tworzone przez oprogramowanie.

  • Uruchomienie komputera w trybie awaryjnym może być jedną z najłatwiejszych metod ustalenia tego problemu. Aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym, należy nacisnąć klawisz F8 po ponownym uruchomieniu komputera. W wyświetlonym Menu opcji zaawansowanych systemu Windows wybierz przy użyciu klawiszy strzałek opcję Tryb awaryjny, a następnie naciśnij klawisz ENTER. Jeżeli w Menedżerze urządzeń nie jest już wyświetlane nieznane urządzenie, prawdopodobnie nie było to urządzenie sprzętowe.
  • Sprawdzenie folderu Autostart
    Jeżeli można podejrzewać, że określony program jest przyczyną wyświetlania nieznanego urządzenia, należy zajrzeć do folderu Autostart, aby sprawdzić, które programy są skonfigurowane do uruchamiania podczas włączania komputera. Folder Autostart znajduje się w następującej lokalizacji na dysku twardym, gdzie C jest dyskiem, na którym jest zainstalowany system Windows, a profil użytkownika jest profilem danego użytkownika: 

    C:\Documents and Settings\profil użytkownika\Menu Start\Programy
  • Użycie narzędzia Informacje o systemie
    Narzędzie Informacje o systemie może być użyteczne wówczas, gdy konieczne jest ustalenie przyczyny wyświetlania nieznanego urządzenia. 

    Aby użyć narzędzia Informacje o systemie do przeglądania listy programów uruchamianych podczas włączania komputera, wykonaj następujące kroki:

    1. Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, wpisz polecenie msinfo32, a następnie kliknij przycisk OK.
    2. Rozwiń węzeł Środowisko oprogramowania, a następnie kliknij dwukrotnie ikonę Programy grupy Autostart.Wyświetlana jest lista programów skonfigurowanych do uruchamiania podczas włączania komputera.Sprawdź, czy w dzienniku zdarzeń zostały zarejestrowane błędy związane z tymi programami. Jeżeli zostanie odnalezione zdarzenie związane z programem uwzględnionym na tej liście, należy usunąć ten program. Utworzenie nieznanego urządzenia przez program nie zawsze oznacza jednak, że urządzenie nie działa, z wyjątkiem okoliczności, w których program jest uzależniony od uruchomienia danego urządzenia.

    Aby użyć narzędzia Informacje o systemie do przeglądania listy urządzeń powodujących problemy, wykonaj następujące kroki:

    1. Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, wpisz polecenie msinfo32, a następnie kliknij przycisk OK.
    2. Rozwiń węzeł Składniki, a następnie kliknij dwukrotnie pozycję Urządzenia powodujące problemy.Lista urządzeń zainstalowanych w komputerze, które mogą być przyczyną problemów, jest wyświetlana w okienku szczegółów w następujący sposób:
      • W kolumnie Urządzenie jest wyświetlana pospolita nazwa urządzenia lub nazwa sterownika skojarzonego z urządzeniem.
      • W kolumnie Identyfikator urządzenia PNP są wyświetlane identyfikatory urządzeń, takie jak identyfikator PCI (Peripheral Component Interconnect), identyfikator ISA i identyfikator dla innych typów magistrali lub nieznany typ.
      • W kolumnie Kod błędu jest wyświetlany kod błędu skojarzony z określonym problemem. Często kod błędu Menedżera urządzeń ułatwia ustalenie, jaki obiekt utworzył nieznane urządzenie. Na przykład, jeżeli komputer generuje komunikat o błędzie „Zły lub nieobecny sterownik urządzenia” , trzy typy wpisów mogą być wyświetlane w obszarze Urządzenia powodujące problemy, zależnie od typu urządzenia:
        • Identyfikator urządzenia PCI PnP:Nazwa urządzenia | PCI\VEN_00000&DEV_0000&SUBSYS_00000000&REV_00\0&0000 | Kod błędu
        • Identyfikator ISA PnP:Nazwa urządzenia | ?\PNP0000\0
        • Zły lub niezgodny sterownik urządzenia:Nazwa urządzenia | ROOT\UNKNOWN\0000
  • Przeglądanie pliku Setupapi.logJeżeli nazwa urządzenia jest znacząca, należy użyć informacji w pliku Setupapi.log do ustalenia przyczyny wyświetlania nieznanego urządzenia. Domyślnie plik Setupapi.log znajduje się w folderze %SystemRoot%.Czasami wyświetlana nazwa urządzenia może być myląca. Na przykład urządzenie wyświetlane jako urządzenie szeregowe w Menedżerze urządzeń w rzeczywistości może nie być związane z portem szeregowym. Ta sytuacja zazwyczaj występuje wówczas, gdy dostępny jest częściowy identyfikator Plug and Play, a Menedżer urządzeń interpretuje go jako urządzenie szeregowe. Przyczyną tej interpretacji może być niezgodny identyfikator określony przez urządzenie. W tym przypadku również można rozwiązać problem, lokalizując program z grupy Autostart, który może zachowywać się niepoprawnie.Należy pamiętać, że zwykłe usunięcie nieznanego urządzenia w Menedżerze urządzeń nie jest skutecznym rozwiązaniem, jeżeli przyczyną wyświetlania nieznanego urządzenia jest jakiś program. Należy usunąć ten program, a następnie ponownie uruchomić komputer.

Jeżeli nieznane urządzenie jest wciąż wyświetlane w Menedżerze urządzeń po ponownym uruchomieniu komputera w trybie awaryjnym, należy skontaktować się z pomocą techniczną firmy Microsoft w celu uzyskania pomocy w zakresie usuwania urządzenia.

Wszystkie programy omawiane w powyższym artykule są również dostępne w moim chomiku lub do pobrania pod tym linkiem

3 odpowiedzi do Nieznane urządzenie (Unknown device) – Identyfikacja nieznanych podzespołów w Menedżerze urządzeń

  1. witam mam pytanie czy moglbys mi pomoc z moim hp posidam pavilion dv5 1205 ew potrzebuje sterowniki pod xp xpeka juz zainstalowałem odpisz na maila jak bys mogl pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kobejasi Copyright © 2023 All Rights Reserved . Powered by WordPress | Blue Weed by Blog Oh! Blog mod. by Kobejasi | Wpisy (RSS) i Komentarze (RSS).

Statystyki www