Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziecie w naszej Polityce prywatności

Jak wykonać kopię zapasową bazy danych MySql w WordPress

wordpress logoOstatnio przypadkiem skasowałem pewne informacje w bazie mysql mojego bloga. Niestety nie wykonałem, wcześniej kopii bezpieczeństwa. Ta przykra wpadka, zachęciła mnie aby regularnie wykonywać backup danych. Początkowo korzystałem z phpMyAdmin, do ręcznego wykonywania kopii bezpieczeństwa, ale szybko postanowiłem to zautomatyzować. Chcę przedstawić kilka sposobów w jaki można wykonywać kopię zapasową bazy danych mysql.

1. Backup za pomocą phpMyAdmin

Dostęp do do bazy danych uzyskujemy z poziomu przeglądarki internetowej, w graficznym środowisku, bez konieczności pracy z domyślnym interfejsem tekstowym. W pierwszej kolejności klikamy na link Bazy danych. Możesz mieć kilka baz danych. Kliknij, na nazwę tej, w której zapisane są Twoje dane z WordPress. Pokaże się zakładka, w której widoczne są tabele wykorzystywane przez WordPress.

zakładka baza danych wybieramy nazwę bazy danych zakładka export tabel

Teraz najważniejszy krok, w którym musimy zaznaczyć następujące opcje:

 • Wybrać tylko te tabele, które wykorzystuje twój blog WordPress.
 • Zaznacz pole „Dodaj DROP TABLE”
 • Zaznacz pełne „Pełne dodania”
 • Zaznacz pole „Zapisz jako plik”
 • Zaznacz pole „Nie” dla kompresji. Jeśli baza danych jest bardzo duża możesz użyć metody kompresji.
 • Kliknij przycisk Dalej. Dane zostaną zapisane w komputerze.

zaznaczanie pól do eksportu komunikat - zapisz

2. Backup za pomocą zadań cron w cpanel

cron jobs

Dzięki tej usłudze kopia zapasowa bazy danych WordPress może być wykonywana cyklicznie, w zdefiniowanym wcześniej dniu, godzinie, minucie, a następnie skompresowana i wysłana e-mailem.

Do pracy skryptu, musisz mieć zainstalowany na serwerze program MUTT. Jeśli nie jesteś pewien czy posiadasz zainstalowany MUTT, zapytaj swojego administratora/usługodawcę.
Logujemy się do panelu administracyjnego cpanel. Wybieramy zakładkę CRON JOBS, a nstępnie wygląd standardowy.

Ustawiamy godzinę, o której ma być wykonywana nasza kopia bezpieczeństwa, następnie cykl (dziennie, tygodniowo, miesięcznie). Jak już to ustalimy, w polu „Command to run” wprowadzamy naszą komendę:

mysqldump –user=UżYTKOWNIK –host=localhost –password=HASłO –all-databases –compress > /home/NAZWA-TWOJEGO-KONTA/zrzut_bazy.sql && gzip -c /home/NAZWA-TWOJEGO-KONTA/zrzut_bazy.sql > /home/NAZWA-TWOJEGO-KONTA/zrzut_bazy.gz && mutt -x -s BackupBazy -a /home/NAZWA-TWOJEGO-KONTA/zrzut_bazy.gz TWóJ-EMAIL && rm /home/NAZWA-TWOJEGO-KONTA/zrzut_bazy.sql && rm /home/NAZWA-TWOJEGO-KONTA/zrzut_bazy.gz

Oczywiście wytłuszczone słowa należy zastąpić, zgodnie ze swoimi ustawieniami konta/bazy.

Potem już tylko wciskamy „Zapisz crontab” i gotowe, możemy się cieszyć regularną kopią danych wysyłaną cyklicznie na nasz adres e-mail. Oczywiście w polu „Command to run”, można wpisać ścieżkę do skryptu, w którym będą zapisane wszelkie instrukcje dotyczące wykonania kopii i nie tylko.

3. Backup za pomocą wtyczki dla WordPress

Można też skorzystać z gotowych rozwiązań, instalując wtyczkę dla WordPress np. „WP-DB-Backup„, umożliwiającą wykonanie kopi zapasowej naszej bazy danych.

wp-db-backup

Tutaj, nie ma co się rozpisywać. Standardowa instalacja jak dla wszystkich wtyczek WordPress.

4. Inne sposoby na kopię bezpieczeństwa naszych danych mysql

Oczywiście to tylko kilka przykładów, w jaki sposób możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych mysql. Można tworzyć różnego rodzaju skrypty php, cgi, itp itd…, korzystać z różnego rodzaju narzędzi automatyzujących te procesy. Wybór rozwiązania zależy od nas oraz jest w większości zależny od parametrów technicznych serwera, z którego korzystamy.

4 odpowiedzi do Jak wykonać kopię zapasową bazy danych MySql w WordPress

 1. fajnie opisane..ale co pozniej? mam backup zrobiony i co?? co z nim zrobic? jak go ‚zainstalowac’?stronka mi ”zgasla” i gdzie teraz backup mam wrzucic?? mam serwer na active24.pl

 2. W celu przywrócenia stworzonego wcześniej backupu twojej bazy, zanim go wgrasz musisz go rozpakować, poniższym poleceniem (oczywiście po umieszczeniu archiwum na twoim serwerze).

  tar -xzvf zrzut_bazy.gz

  Poleca się nie importowanie danych do obecnie używanej bazy danych, a utworzenie nowej, wgranie danych, a następnie zmodyfikowanie w pliku konfiguracyjnym nazwę nowej bazy lub po wgraniu zmienić nazwę na poprzednią.
  Komenda którą wgrywa się dane z backupu do bazy danych:
  mysql -p new_database < zrzut_bazy.sql

  mysql -u root -pHasloMocne < zrzut_bazy.sql

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kobejasi Copyright © 2023 All Rights Reserved . Powered by WordPress | Blue Weed by Blog Oh! Blog mod. by Kobejasi | Wpisy (RSS) i Komentarze (RSS).

Statystyki www